Patterson, Johnson, Ignasiak Among Incumbents Out

By on November 7, 2018 in WNDB News

Daytona Beach, FL – The Volusia County Council and Volusia County School Board are going to look a little different come 2019.

Incumbents on both elected bodies were bounced by voters tonight in very close races, as was Edgewater’s mayor.

Click here for all Volusia results and click here for all Flagler results.

COUNTIES

VOLUSIA COUNCIL (DISTRICTS 1 & 3)

Barbara Girtman is the new District 1 Representative, beating incumbent Pat Patterson by only 162 votes.

Deb Denys holds on to her seat in District 3, beating Michael Arminio by 22%.

Ben Johnson will join Girtman as the newest VCC members, winning the At-Large seat in the August primary.

VOLUSIA SCHOOL BOARD (DISTRICTS 1 & 5)

Jamie M. Haynes will replace Vice Chair Dr. John Hill in District 1, scoring a 4% victory over Al Bouie.

District 5 incumbent Melody Johnson falls to Ruben Colon by 532 votes.

FLAGLER COMMISSION (DISTRICTS 2 & 4)

Chair Greg Hansen (R) wins easily over Dennis McDonald (Independent) to keep his District 2 seat, earning 64% of the vote.

Joe Mullins (R) will replace Nate McLaughlin in District 4 with a similarly dominant win over Jane Gentile-Youd (I). Mullins took 61% of all ballots cast.

FLAGLER SCHOOL BOARD (DISTRICT 2)

Vice-Chair Janet McDonald hangs on to her seat, beating John Fischer by 317 votes.

CITIES

DAYTONA BEACH COMMISSION (ZONES 1, 3 AND 5)

Incumbents Ruth Trager (Zone 1) and Dannette Henry (Zone 5) win re-election, with Henry defeating Katienna Brown-Gardner by 14% and Trager with a 6% win over Danny Fuqua.

Zone 3 will now be represented by Quanita May after her 4% win over Amy Pyle. She replaces Kelly White, who opted not to run again.

DAYTONA BEACH SHORES COUNCIL (MAYOR, SEAT 4)

Nancy Miller takes over for current Mayor Harry Jennings, beating current city council member Lorraine Geiger by 839 votes.

Well-known local attorney Michael Politis beats John Schmitz to take over Geiger’s current spot in Seat 4.

82% of voters OK’d two-term limits for council members, while 81% voted to have that two-term limit apply to current and former council members.

DEBARY COUNCIL (SEATS 3 & 4)

Patricia Stevenson defeats Howard Gates for Seat 3, winning 55% of the vote. She replaces Sid Vihlen, Jr.

Phyllis Butlien wins over Eugene Kowalski by 2% to take Vice-Mayor Lita Handy-Peters’ spot in Seat 4.

70% of voters said no to the Community Center bonds.

DELAND COMMISSION (SEAT 5)

Kevin Reid defeats Markesha James by 10%, taking over the seat currently filled by Vice-Mayor Leigh Matusick.

DELTONA COMMISSION (MAYOR, DISTRICTS 1, 3, 4 & 5)

Vice Mayor Heidi Herzberg beats Santiago Avila by 6% in the mayor’s race, replacing current Mayor John Masiarczyk.

Loren King (District 1) and Maritza Vazquez (District 3) will be the two newest faces on the commission, scoring large wins over Willie Thomas Stephens and H. Lester Carrero, respectively.

Incumbents Bob McFall (District 4) and Victor Ramos (District 5) both survive tough challenges to keep their seats. McFall beat Ruben Munoz by 56 votes, while Ramos beat Donald Freeman by 2%.

EDGEWATER COUNCIL (MAYOR, DISTRICT 1)

Incumbent Mayor Mike Ignasiak loses by 114 votes to Mike Thomas.

Incumbent District 1 Council member Christine Elaine Power hangs on to beat Rocky Dorcy by 30 votes.

NEW SMYRNA BEACH COMMISSION (MAYOR, ZONES 1 & 2)

Russ Owen takes over for current Mayor Jim Hathaway, taking 63% of the vote in his win over Lisa Martin.

Michael Kolody beats Peggy Belflower by 87 votes to replace Judy Reiker in Zone 1, while Zone 2 incumbent Jake Sacks takes 67% of the vote in his victory over Travous Dever.

75% of voters approved the Turnbull Preservation bonds.

OAK HILL COMMISSION (SEAT 1)

Vice Mayor Linda Hyatt defeats Mike Arman, winning 65% of the vote.

ORANGE CITY COUNCIL (AT LARGE, SEAT 4)

Vice Mayor Bill Crippen easily holds onto his At-Large seat over Gaea Nunez, winning 65% of the vote.

Seat 4 goes to Kellianne Marks, taking 60% of the vote over incumbent Anthony Pupello.

ORMOND BEACH COMMISSION (ALL SEATS)

All four of the incumbents on the ballot – Mayor Bill Partington, District 1’s Dwight Selby, District 2’s Troy Kent and District 4’s Rob Littleton – won in Ormond Beach by comfortable margins. All except Kent won over 50% of the vote, with Kent getting 49% in a three-person race.

The only new face is Susan Persis, who replaces Rick Boehm in District 3 with an 18% win over Sandy Kauffman.

PALM COAST COUNCIL (DISTRICTS 2 & 4)

Former Mayor Jon Netts is defeated by 12% at the hands of Jack Howell for Heidi Shipley’s current District 2 seat.

Vincent Lyon – who was appointed to fill out the remainder of Steve Nobile’s term earlier this year – gives way to Eddie Branquinho. He took 57% of the vote over John Tipton IV.

All three charter amendments passed with around 80% of the vote.

PIERSON TOWN COUNCIL (SEAT 1)

Incumbent James Peterson wins by 13 votes over Lambert J. Anderson.

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Comments are closed.

Top